Elkezdődött a levendula hete a blogon. Juhú. Ez azt jelenti, hogy ezen a héten csak a levenduláról lesz szó. Már nagyon vártam, hogy megosszam veletek ezt a sok praktikus ötletet.
Ebben a bejegyzésben a levendula felhasználásáról és gyógyító hatásairól fogok írni. Tarts velem...
Úgy gondoltam az első és legfontosabb hogy magát a levendulát megismerjük. Ezért az ELSŐ NAP a gyógyhatásait és felhasználásait mutatom be nektek. :)
De érdemes lesz velem tartani egész héten, mert különböző ötletekkel, praktikákkal várlak titeket.
De érdemes lesz velem tartani egész héten, mert különböző ötletekkel, praktikákkal várlak titeket.
Hogyan ismered meg?
Elsősorban a jellegzetes illatáról. A kékes-lilás, 5 tagú virágáról és a szálas, lándzsa szerű leveleiről.
Mikor érdemes szedni?
Ha molyűzőnek szeretnéd, akkor a teljes virágzás előtt. Ha viszont olajat szeretnél készíteni, akkor teljes virágzásban, amikor a füzér java virágba van.
Ha a közeletekben sajnos nem terem levendula, akkor tegyetek egy kis kirándulást és a SZEDD MAGAD akció keretein belül gyűjtsétek be ezt a hasznos növényt.
Akkor most lássuk a gyógyhatásait:
Az egyik legsokoldalúbban, legváltozatosabban használt finom illatú gyógy-, fűszer- és dísznövény. Ez a növény a szépségápolás meghatározó növénye.
A levendulaolajat emésztési zavaroknál, fülfájásnál, légzőszervi betegségeknél és bőrbetegségeknél is alkalmazzák. Csillapítja a torokfájást, a gége- és mandulagyulladást. Megszünteti a felgyűlt váladékot és a gyulladást, ezért torokfájás esetén a levendulatea igazi gyógyír. Meghűlésnél a levendula inhalálása ajánlott.
Enyhíti a napozás okozta leégést.
A leégést több módon is kezelheted. Tovább >>
Enyhíti az izomfájdalmakat és izomgörcsöket. Emellett segíti a horzsolások, zúzódások és kisebb sebek gyógyulását. Csökkenti a rovarcsípések okozta viszketést és fájdalmat.
Kiválóan alkalmas a migrén és az idegesség okozta fejfájások enyhítésére, vagy akár teljes megszüntetésére. Egy csésze levendulatea csökkenti a fáradságot és a feszültséget.
A levendula minden felhasználása élénkíti az immunrendszert.
Megnyugtatja a gyulladt bőr. Gyógyítja a pikkelysömört, az ekcémát, de a gyulladt pattanásokra is alkalmazható. Serkenti a bőr anyagcsere-folyamatait, táplálja azt és szabályozza a bőr zsírosságát is. Ezért minden bőrtípus használhatja. Egy nehéz nap után vagy egy pattanásos, gyulladt fejbőrön a levendulás arcpakolás nyugtató hatást fejt ki. Bőrünk selymes és feszes lesz tőle.
A haj regenerálódását is elősegíti például a levendulás sampon vagy olaj. Jó zsíros vagy korpás hajra.
A külső problémák mellett a lélek ápolására is használják. Segít az álmatlanság, a depresszió, a túlérzékenység, az idegesség, a feszültség és az erős hangulatváltozások okozta tüneteken.
Házi levendula légfrissítőt a párnára fújva segíti a jó alvást és a nyugodt ébredést.
Számunkra kellemes az illata viszont a molyok, tetvek szúnyogok és rovarok menekülnek előle.
Hogyan szárítsuk ki?
Kössük csokorba és lógassuk virágával lefelé. Száraz, szellős helyen pár nap alatt kiszárad és már készíthetjük is a levendulateát, a levendulaolajat vagy egy kellemes levendula fürdőt. :)
Érdekességek!
Az ókori rómaiak a fáradság és a merev végtagjaik gyógyítására levendulás fürdővizet készítettek.
A 13. és 14. században a népi hiedelem szerint: Akinek a kesztyűje nagy mennyiségbe szívott magába levendulaolajat, azoknak a szervezete ellenállóbb lesz a pestistől. Angliában a csuklójukra kötötték a levendula a pestisjárvány idején.
Holnap, a MÁSODIK NAP moly elleni levendulapárnácskát fogunk készíteni. Ne maradj le róla! :)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése